KALININGRADE – PASKAITA APIE LIETUVOS KONSULATO KARALIAUČIUJE ISTORIJĄ 1921 – 1940 METAIS
Š.m. spalio 14 d. Lietuvos generaliniame konsulate Kaliningrade lietuvių bendruomenei ir konsulato darbuotojams pristatyta paskaita „Lietuvos konsulatas Karaliaučiuje (1921-1940 metai)“. Paskaitą parengė Vilniaus pedagoginio universiteto dėstytoja doc. dr. Sandra Grigaravičiūtė, o auditorijai pristatė Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vadovė doc. dr. Silva Pocytė.
Sandra Grigaravičiūtė yra parašiusi ne vieną studiją apie Lietuvos diplomatijos istoriją bei žymius Lietuvos diplomatus. Pranešimas apie Lietuvos konsulato Karaliaučiuje veiklą 1921 – 1940 metais visuomenei pristatytas pirmą kartą.Paskaitoje dėmesys buvo skirtas Lietuvos konsulato Karaliaučiuje steigimo aplinkybėms, paaiškinti konsulatui kelti uždaviniai, apžvelgti politiniai bei ekonominiai Lietuvos ir Vokietijos santykiai tarpukariu, prisiminti šios diplomatinės atstovybės vadovai.
Svarbiausios datos
1920 – 1921 m.
Pirmieji svarstymai Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje dėl konsulato steigimo Karaliaučiuje (Rytų Prūsijoje).
1921 m. vasario 26 d.
Konsulato Karaliaučiuje įsteigimas. Vicekonsulu paskiriamas Hermanas Kazimieras Hasfordas.
1921 m. rugpjūčio 1 d.
Konsulas - Vytautas Jonas Gylys (prieš tai buvo Lietuvos atstovu Estijoje ir Suomijoje). Svarbiausia konsulato veikla – konsulinių funkcijų vykdymas: užsienio pasų, asmens liudijimų ir vizų išdavimas. Tačiau plėtojami politiniai ir ekonominiai santykiai, pristatoma lietuvių kultūra, palaikomi ryšiai su lietuvių bendruomene.
1924 m. sausio 20 d.
Konsulu paskiriamas Emilis Kremeris
1926 m. kovo 1 d. – 1926 m. gruodžio 16 d.
Konsulas – Juozas Gabrys Paršaitis
1926 m. pabaiga – 1928 m. pradžia
Konsulas – Antanas Kalvaitis
1928 m. pradžia – 1936 m. rugpjūčio mėn.
Konsulas – Jonas Budrys, kurio vadovaujamas konsulatas itin daug dėmesio skyrė lietuvių kultūros sklaidai Rytprūsiuose, palaikė glaudžius ryšius su lietuvių bendruomene ir studentija. Be to, 1933 m. konsulatas buvo pakeltas į generalinio konsulato rangą bei Jonas Budrys tapo generaliniu konsulu.
1936 m. rugsėjo mėn. – 1940 m. rugpjūtis
Konsulas Leopoldas Dymša, kuris 1937 metais tapo diplomatinio korpuso Karaliaučiuje dekanu.
1940 m. rugpjūčio 15 d.
Konsulato uždarymas
Taip pat šiandien, spalio 15 d., Rusijos Valstybiniame Imanuelio Kanto universitete prasideda dvi dienas truksianti tarptautinė mokslinė konferencija „Rytų Prūsijos kultūros paveldas“, kurioje pranešimus skaitys mokslininkai iš Vilniaus universiteto, Vilniaus pedagoginio universiteto, Klaipėdos universiteto, Kauno technologijos universiteto, Lietuvių kalbos bei Lietuvių literatūros ir tautosakos institutų. Konferencijoje bus pristatyti pranešimai iš filologijos, istorijos, archeologijos, literatūros, folkloro ir mitologijos sričių.
Konferenciją remia Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija iš Vystomojo bendradarbiavimo programos lėšų.


