Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

L. Linkevičius: tarptautinė bendruomenė solidarizuojasi su Lietuva dėl Astravo atominės elektrinės

Sukurta 2019.02.27 / Atnaujinta 2019.02.27 14:53

Vasario 27 dieną Vyriausybės pasitarime užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pristatė Jungtinių Tautų konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espo) sprendimą dėl Baltarusijos veiksmų neatitikties Espo konvencijai Astravo AE klausimu. Vasario pradžioje Espo konvencijos, kuri vienija 44 valstybes, šalių susitikime Ženevoje priimtas sprendimas, patvirtinantis, kad Baltarusija pažeidžia Espo konvenciją: yra netinkamai parinkusi aikštelę atominės elektrinės statyboms Astrave.

Ministras pažymėjo, kad šis Espo konvencijos šalių sprendimas – tai ilgalaikių Lietuvos institucijų (užsienio reikalų, aplinkos, energetikos ministerijų, Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos ir kt.) pastangų, tarptautinio bendradarbiavimo ir aktyvaus diplomatinio darbo rezultatas. „Espo konvencijos susitikime Ženevoje buvo pademonstruota išskirtinė ES šalių ir partnerių vienybė bei solidarumas su Lietuva“, – teigė L. Linkevičius.

Kaip neatidėliotinas prioritetas Vyriausybės pasitarime buvo įvardintas visų ES streso testų proceso metu identifikuotų trūkumų Astravo AE projekte pašalinimas.

„ES ne kartą kvietė ir toliau ragins Baltarusiją pateikti veiksmų planą, kuriame būtų numatyti konkretūs įsipareigojimai ir pademonstruotas atsakingas požiūris į akivaizdžias branduolinės saugos problemas”, – pabrėžė ministras L. Linkevičius.

Astravo AE projekto aplinkosaugos, branduolinės ir radiacinės saugos klausimai bus ir toliau keliami Jungtinių Tautų ir Tarptautinės atominės energetikos agentūros konvencijose bei organizacijose. ES lygiu Lietuva stiprins bendradarbiavimą, siekdama užtikrinti Baltarusijos įsipareigojimų vykdymo nuolatinę Europos Sąjungos priežiūrą.

Astravo AE projektas yra pripažintas keliančiu grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai. Netinkamas statybų aikštelės parinkimas yra viena iš pagrindinių projekto problemų. Baltarusija iki šiol nepateikė atsakymų į esminius Lietuvos keliamus klausimus dėl projekto branduolinės ir radiacinės saugos bei aplinkosaugos užtikrinimo. Taip pat nebuvo atsižvelgta Lietuvos keliamus ir ES streso testų metu patvirtintus klausimus dėl aikštelės seisminių ir geologinių statybų aikštelės tyrimų, netinkamai įvertintas poveikis Neries upei, geriamajam vandeniui Lietuvoje, galimybė atlaikyti sunkiojo komercinio lėktuvo kritimą ir kiti svarbūs aspektai.

Susijusios naujienos Visos naujienos »
IMG_20191129_130153.jpg

Lapkričio 29 dieną bendrame Baltijos Asamblėjos ir Baltijos šalių užsienio reikalų ministrų posėdyje Rygoje (Latvija) ministras L. Linkevičius akcentavo Baltijos šalių solidarumo nesaugios baltarusiškos atominės energijos atžvilgiu būtinybę.

Daugiašaliai santykiai »
DSC_6713.jpg

Rugsėjo 3 dieną Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius susitiko su naujuoju Baltarusijos ambasadoriumi Lietuvoje Valerijumi Baranovskiu.

Dvišaliai santykiai »

Baltarusijos branduolinės saugos reguliatorius prieš savaitę paviešino streso testų proceso metu identifikuotų trūkumų Astravo atominėje elektrinėje (AE) pašalinimo planą. Iki deklaruojamo elektrinės paleidimo planas nenumato įgyvendinti tarptautinių ekspertų pateiktų rekomendacijų, o kai kurių priemonių įgyvendinimo poreikis bus svarstomas jau po paleidimo.